Když je dům příliš vlhký – může se objevit plíseň. To zase často ovlivňuje zdraví. Účinky mohou být různé, dokonce i nebezpečná plísňová infekce. Vyplatí se vědět, jak se plíseň chová, co ji ohrožuje a jak se jí zbavit. A pokud je na jídle – prostě to vyhoďte. Zjistit proč.
Plísňové houby nejsou lhostejné k lidskému zdraví, i když ne každý žijící v její blízkosti pocítí jasné příznaky. Vyrábějí např. spousta spor, které se mohou snadno dostat do dýchacího systému. Mohou také vydávat mykotoxiny. Podle odborníků se při výskytu plísní v místnosti mohou objevit příznaky podobné rýmě, bolestem v krku, sípání při dýchání, pálení očí, kožním změnám. Zvláště silné příznaky se však mohou objevit u pacientů s astmatem nebo u lidí alergických na plísně. Může tam být např. horečka, dušnost. Kontakt s plísní navíc může způsobit plísňovou infekci, která je ohrožena zejména lidmi s oslabenou imunitou a trpícími plicními chorobami.
Nebezpečný aspergillus
Jednou z nejčastějších chorob způsobených plísní je aspergilóza, která obvykle postihuje dýchací systém. Způsobují ho houby rodu Aspergillus (dropidlak) – odtud název. Většina druhů aspergilóz je neškodná, ale některé mohou představovat hrozbu pro citlivé osoby tím, že napadnou dýchací systém. V nejzávažnějších případech se infekce může rozšířit do krevních cév a dalších částí těla. Odborníci doporučují co nejdříve vyhledat lékaře. když člověk s astmatem zaznamená změny v dýchání. Pokud se u vás objeví nevysvětlitelná horečka, dušnost nebo vykašlávání krve s oslabeným imunitním systémem, potřebujete okamžitou pomoc. V případě aspergilózy je klíčové rychle zahájit léčbu. Další příznaky mohou zahrnovat kašel, noční pocení, ztrátu hmotnosti, problémy s dutinami a kožní změny včetně puchýřů a vředů.
Bohužel, stejně jako v případě bakterií, i mezi patogenními plísněmi se objevuje léková rezistence. Důvod podle vědců spočívá z velké části v masivním používání fungicidů v zemědělství. Bohužel mají podobnou strukturu jako antimykotika. Nedávno na tento problém upozornil tým z Imperial College London a poznamenal, že plíseň Aspergillus fumigatus odolná vůči lékům lze nalézt u lidí ve volné přírodě .
„Pochopení (…) genetického základu vývoje lékové rezistence u hub vyžaduje naléhavou pozornost. Vznikající rezistence podkopává naši schopnost předcházet a léčit nemoci, které způsobují, komentoval prof. Matthew Fisher, autor článku, který se objevil v časopise Nature Microbiology . – Prevalence farmakorezistentní aspergilózy se zvýšila ze zanedbatelných hodnot před rokem 1999 na 3–40 procent. případů hlášených v Evropě. Zároveň stále více lidí může být náchylných k infekci Aspergillus fumigatus kvůli zvyšujícímu se počtu lidí, kteří podstupují transplantaci kmenových buněk nebo orgánů a jsou léčeni imunosupresivními léky, a také trpí plicními chorobami, včetně závažných virových infekcí.
Plíseň v potravinách
Ale houby Aspergillus nežijí jen na zdech, podlahách a střechách. Jsou zodpovědné za tvorbu bílozeleného povlaku na starých a/nebo špatně skladovaných potravinách.
Jak vysvětluje Iwona Sajór na webu Národního centra nutričního vzdělávání , Aspergillus vylučuje aflatoxiny, škodlivé látky, které „přispívají k tvorbě volných kyslíkových radikálů, mohou způsobit poruchy vývoje plodu, genové mutace, poškození jater, ledvin, nervové a imunitní systém“. Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC, International Agency for Research on Cancer) byly klasifikovány jako silné karcinogeny.
Pokud se tedy na našem jídle objeví byť jen jedno ohnisko plísně (rajče, porce rýže, chléb), měli bychom všechny tyto potraviny vyhodit. Odříznutí plesnivého kusu moc nepomůže – škodlivé sloučeniny už mohou být ve zbývající „zdravě“ vypadající části.
Zánět v mozku
Zároveň se neustále objevují nové hrozby. Vědci z Hunter College si při pokusech na myších všimli, že jejich vdechování spór plísní může aktivací imunitního systému způsobit poruchy mozku. Podávání spor plísně Stachybotrys (houby, o kterých je známo, že produkují silné mykotoxiny) do nosu zvířat způsobilo imunitní odpověď v hipokampu, snížení produkce nových neuronů a související poruchy kognice, chování a emočního zpracování . Myši měly problémy s pamětí, rychleji reagoval na bolest, začal vykazovat příznaky úzkosti.
„Vystavení plísním je jasný problém. Záplavy, netěsnosti budov a potrubí vedou k rozsáhlé kontaminaci plísní. Naše data poprvé ukazují, že působení naměřených množství toxických a netoxických spór plísní aktivuje imunitní odpověď v centrálním nervovém systému s doprovodnými kognitivními a emočními dysfunkcemi .
Pozor na vlhkost a teplo
Plísně se v prostředí běžně vyskytují a do domu se dostávají různými způsoby – okny, větráním, na oblečení nebo botách. To je normální. Pokud však spory najdou příznivé podmínky, mohou se usadit a začít se rozvíjet. Houby mají rády teplo a vlhko. Ochotně proto rostou na místech, kde zatéká střechou či okny, nebo kde často kondenzuje voda kvůli špatnému větrání. Dům po povodni nebo byt po povodni je proto rájem pro plísně. Na různých materiálech mohou růst různé druhy hub – dřevo, lepenka, izolační materiály, tapety, koberec, dokonce i barva.
Větší shluky plísní lze naštěstí snadno vidět pouhým okem a někdy lze zachytit i zápach, který plíseň vytváří. Dobré je také rychle odhalit i drobné netěsnosti (například ze střechy), stejně jako místa kondenzace. Pokud někde pravidelně kondenzuje voda, je třeba myslet na lepší větrání. Dobré větrání je zvláště důležité v místech se zvýšenou vlhkostí – například v koupelně nebo v kuchyni. Pokud byla budova zaplavena, je nezbytné řádné vysušení. Pokud se plíseň objeví na některých prvcích bytového zařízení – na koberci, podlahové krytině, nábytku nebo na sádrokartonu, odborníci říkají, že takový prvek je třeba vyhodit. Celá místnost musí být důkladně vyčištěna a vysušena, aby se plíseň znovu neobjevila. Z tvrdých povrchů, jako jsou stěny, plíseň lze obvykle odstranit speciálními prostředky, roztokem bělidla a ve snadnějších případech dokonce mýdlovou vodou. Někdy však stojí za to popřemýšlet o zavolání profesionála. Poznámka – pamatujte, že bělidlo nemíchejte s jinými chemikáliemi, protože by se mohly uvolňovat škodlivé plyny.