Již dávno víme, že správné množství spánku pro nás má přímý dopad na naše zdraví. Od toho se odvíjí stav našeho srdce, úroveň koncentrace a imunity. Jak se ukazuje, množství spánku, ale také dodržování zdravých spánkových praktik může pozitivně ovlivnit délku našeho života.
Vědci na výročním zasedání American College of Cardiology představili výsledky výzkumu spánku a jeho vlivu na zdraví srdce, celkovou pohodu a dlouhověkost. Tyto analýzy ukazují, že dostatek kvalitního spánku může prodloužit život až o pět let.
Velké množství statistických údajů
Tým vědců se blíže podíval na vztah mezi naším zdravím a délkou a kvalitou spánku. Za tímto účelem analyzovali lékařská data až 172 321 lidí, kteří se v letech 2013–2018 účastnili průzkumu National Health Interview Survey. Průměrný věk respondentů byl 50 let, 54 procent. skupiny byly ženy. Podobné průzkumy jsou každoročně prováděny americkými středisky pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Národním střediskem pro zdravotní statistiku a jejich účelem je zhodnotit zdraví občanů USA.
Některé z otázek v dotaznících se týkaly spacích návyků. Pro výzkumníky se také stalo možné spojit otázku spánku s úmrtností. Účastníci studie byli zařazeni do národního indexu úmrtí. Všechny subjekty byly sledovány po dobu 4,3 roku (medián). Během této doby zemřelo 8 681 lidí. Co se týče příčin: 2 610 osob (30 %) zemřelo na kardiovaskulární onemocnění, 2 052 osob (24 %) na rakovinu a 4 019 osob (46 %) zemřelo na jiné příčiny.
Zdravý spánek znamená nižší riziko předčasného úmrtí
Jak byla hodnocena kvalita spánku účastníků studie? No a k tomu posloužily odpovědi na 5 otázek o zásadách dobrého spánku. Ty zahrnovaly: ideální délku spánku (mezi 7 a 8 hodinami), potíže s usínáním (ne více než 2krát týdně), potíže s udržením spánku (ne více než 2krát týdně), užívání nebo nepoužití prášků na spaní a pocit odpočinutí po probuzení alespoň pět dní v týdnu. Každá odpověď dala skóre 0 nebo 1, přičemž skóre 5 představuje nejzdravější spánkové praktiky. Zjevnou chybou v této studii bylo, že jakékoli informace o spánku byly hlášeny samotnými účastníky, nikoli objektivně měřeny.
Z rozboru sesbíraných dat vyplynulo, že kvalita spánku může ovlivnit délku života a nesprávné zacházení s naším tělem v tomto ohledu může přispět k předčasné smrti. Statisticky u těch, kteří dosáhli maximálně 5 bodů, bylo riziko předčasného úmrtí nižší až o 30 %. V detailu byly získané výsledky následující: lidé s maximálním počtem bodů měli 21 procent O 19 % nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění O 40 % nižší riziko úmrtí na rakovinu nižší riziko dalších potenciálních příčin, jako jsou infekce nebo neurodegenerativní onemocnění, jako je demence a Parkinsonova choroba.
Je však třeba poznamenat, že bude zapotřebí další výzkum, zejména v souvislosti s těmito dalšími potenciálními příčinami. Zmíněných 5 bodů se přitom promítlo do 4,7 roku života navíc pro muže a 2,4 roku pro ženy. Odkud se tento rozdíl bere, však vědcům zatím není jasné.